Już od środy startuje 16. edycja DSW Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych.

DSW Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych jest jedyną imprezą kinową w Polsce, do której filmy kwalifikowane są na podstawie zawartego w nich optymizmu. Są to zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, profesjonalne, studenckie, amatorskie, a także niezależne. Warunek jest jeden: muszą być optymistyczne! Festiwal odbędzie się w dniach od 17 do 20 października br. w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Wstęp na wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie 48 produkcji filmowych, w tym 44 z nich, to filmy zgłoszone w wybranych kategoriach konkursowych. Oceniać je będzie jury, ale swoją nagrodę będzie mogła przyznać również widownia. Na ekranie zobaczymy m.in. najnowszą komedię Wojciecha Solarza „Okna, okna”, „Voodoo Tata” Piotra Matwiejczyka, czy wielokrotnie już nagradzany dokument Przemysława Wawrzyniaka pt: „Koncert w wulkanie”. W ramach pokazów specjalnych wyświetlone zostaną też filmy fabularne „Imieniny” Pawła Sarbinowskiego i „Puenta” Konrada Iwańskiego, których twórcami są studenci DSW. Podobnie jak w ubiegłym roku jednym z wydarzeń towarzyszących będzie wernisaż wystawy malarstwa wielkoformatowego Elżbiety Murawskiej.

Robert Gonera odbierze nagrodę honorową

Tradycją Festiwalu są Nagrody Honorowe – „Złote Ryby”. Przyznawane są one osobom lub instytucjom, które wspierają polskie kino niezależne. W tym roku nagrodę odbierze Robert Gonera. Aktor od lat wspiera filmowców młodego pokolenia. Zagrał m.in. w filmach: „Głośniej od bomb” /2001/ reż. Przemysław Wojcieszek, „Krew z nosa” /2004/ reż. Dominik Matwiejczyk, „Wieża” /2005/ debiut reżyserski Agnieszki Trzos, „Homo Father” /2005/ reż. Piotr Matwiejczyk. W ostatnim czasie wystąpił również w filmie fabularnym wrocławianki, Aleksandry Mazoń w filmie pt. „Lato”, który znalazł się
w tegorocznym konkursie.

Co, gdzie i kiedy?