Otwarty wykład dr Marzeny Olędzkiej pt. „EMDR – nowe spojrzenie na ludzką psychikę” w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

Instytut Psychologii Dolnośląskiej Szkoły Wyższej zaprasza na otwarty wykład dr Marzeny Olędzkiej pt. „EMDR – nowe spojrzenie na ludzką psychikę”. Wykład w ramach cyklu „Psychologia wobec współczesnych problemów” odbędzie się w czwartek 10 maja o godzinie 12.00 przy ul. Wagonowej 9 (w sali 8) we Wrocławiu.

Dr Marzena Olędzka – psycholog, psychoterapeuta, absolwentka wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz studiów podyplomowych Psychologii Kryzysu i Interwencji Kryzysowej. Certyfikowany terapeuta i superwizor EMDR, prezes Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR oraz członek zarządu EMDR EUROPE, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Na co dzień zajmuje się organizacją szkoleń oraz psychoterapią indywidualną w podejściu EMDR. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pomocą osobom w kryzysie. Zainteresowania naukowe koncentruje głównie wokół pojęcia stresu, rozpatrywanego zarówno na płaszczyźnie praktycznej jak i teoretycznej.

Eye Movement  Desensitization and Reprocessing – EMDR – nazwa ta najczęściej tłumaczona jest na język polski  jako „Terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych”  i choć nie jest to tłumaczenie w pełni adekwatne, to jak do tej pory nikt nie zaproponował niczego bardziej trafnego.

EMDR wydaje się być w tej chwili jedną z prężniej rozwijających się form psychoterapii, zyskującą równie wielu przeciwników co zwolenników. W samych Stanach Zjednoczonych Ameryki, skąd się wywodzi, liczbę terapeutów EMDR mierzy się w dziesiątkach tysięcy. W Europie, zapewne ze względu na krótszą tradycję, jest ich około dwudziestu tysięcy.

EMDR jest terapią bardzo ustrukturalizowaną, łączącą w sobie elementy wielu podejść psychoterapeutycznych, jednak tym, co ją od tych podejść odróżnia, jest jej aspekt neurofizjologiczny. Osobą, która opracowała zasady terapii EMDR jest Francine Shapiro i to ona właśnie odkryła, iż szybkie i powtarzające się ruchy oczami wpływają na obniżenie się poziomu lęku doświadczanego przez osoby, które wcześniej przeżyły tragiczne, traumatyczne wydarzenia.

Dzisiaj, po prawie trzydziestu latach doświadczeń i badań naukowych, coraz częściej tłumaczy się ową redukcję lęku jako efekt, wykorzystywanej w określonym kontekście, bilateralnej stymulacji mózgu, który można osiągnąć zarówno za pomocą ruchu gałek ocznych jaki i tappingu lub stymulacji dźwiękowej.

Przez cały ten okres powstało co najmniej kilka teorii, które starają się tłumaczyć proces jaki zachodzi podczas takiej stymulacji. Ponieważ jednak niezwykle trudno jest w pełni udowodnić lub obalić taką teorię odnoszącą się do procesów umysłowych zachodzących na poziomie neuronalnym, toteż do dziś żadna z nich nie uzyskała statusu jedynej słusznej, coraz częściej zaś rozpatruje się je jako wzajemnie uzupełniające.

Wykład odbędzie się 10 maja o godzinie 12.00 na ul. Wagonowej 9, w sali 8, w ramach cyklu Psychologia wobec współczesnych problemów. Osoby zainteresowane otrzymaniem zaświadczenia o uczestnictwie w seminarium proszone są o wcześniejszą informację drogą mailową na adres beata.rajba@dsw.edu.pl .