Święto dziedzictwa Fritza Sterna we Wrocławiu

Wrocławska Profesura im. Fritza Sterna dla Anne Applebaum Księgozbiór Fritza Sterna podarowany Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

fot. Jerzy Katarzynski

W Wydawnictwie Naukowym DSW ukazała się właśnie publikacja dokumentująca wydarzenia zorganizowane przez Międzynarodowy Instytut Studiów nad Kulturą i Edukacją w dniach 2 – 4 października 2018 r. w celu uczczenia dziedzictwa prof. Fritza Sterna w jego rodzinnym mieście.

Ze wstępu prof. Hany Cervinkovej:

Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października, gdy dziennikarka i historyczka, Anne Applebaum otrzymała Wrocławską Profesurę im. Fritza Sterna, godność ustanowioną w roku 2009 z inicjatywy Prezydenta Wrocławia i Fundacji Zeit w celu uhonorowania urodzonego we Wrocławiu (Breslau) amerykańskiego historyka. Profesura ta jest wyrazem głębokiego uznania dla profesora Sterna, jego dokonań naukowych oraz szczególnych więzi z jego nieustannie rozwijającym się rodzinnym miastem. Wyróżnienie to podkreśla także, jak wysoko Wrocław ceni sobie swe międzykulturowe dziedzictwo i jak bardzo oddany jest idei pojednania, czego znakiem jest zapraszanie do miasta cieszących się powszechnym podziwem intelektualistów działających na rzecz dialogu między narodami i kulturami oraz przyczyniających się do budowy politycznie światłego społeczeństwa obywatelskiego.

Anne Applebaum to trzecia osoba zaangażowana w taką publiczną działalność, którą wyróżniono tą zaszczytną godnością. Jej poprzednikami byli prezydent Richard von Weizsäcker w roku 2011 oraz wice-kanclerz Joschka Fischer w roku 2013.

Drugim, bardzo wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym tej ceremonii było oficjalne udostępnienie użytkownikom specjalnej kolekcji książek z osobistej biblioteki Fritza Sterna, którą podarował on Uniwersytetowi Wrocławskiemu. W uroczystości uczestniczył syn profesora Sterna, Fred Stern, z żoną Lois Feldman, który 2 października wygłosił na Uniwersytecie Wrocławskim wykład  osnuty wokół opowieści i fotografii ilustrujących głębokie związki rodziny Sternów z Wrocławiem. Podczas warsztatów przeprowadzonych 4 października w Szkole Podstawowej Szalom Alejchem Fred Stern i Lois Feldman zaprezentowali wrocławskim nauczycielom innowacyjną metodę uczenia dzieci matematyki, którą w przedwojennym Breslau opracowała matka Fritza Sterna, Catherine.

Jak zawsze, wydarzenia zostały zorganizowane dzięki współpracy kilku instytucji:
Miasta Wrocław (Biura Prezydenta i Wrocławskiego Centrum Akademickiego),
ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Kulturą i Edukcją), Uniwersytetu Wrocławskiego (Biura Rektora, Wrocławskiej Inicjatywy Samorządów Studenckich i Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu) oraz Fundacji HA.

Publikacja dostępna jest TUTAJ