Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Dla doktoranta

Menu działu

Aktualności dla Doktorantów

W piątek 300 dzieci połączy się z naukowcem z NASA, by zapytać o kosmiczne wyprawy, odkrycia i Ziemię widzianą z kosmosu.

wydrukuj artykuł

Czy można znaleźć mleko na Mlecznej Drodze? Jakie jest miejsce Ziemi w naszej Galaktyce? Jak wyobrazić sobie odległości jakie dzielą nas od naszych najbliższych sąsiadów – planet Układu Słonecznego, to pytania jakie stawiają przed sobą mali studenci Polskiej Akademii Dzieci. Już w najbliższy piątek odbędzie się uroczyste zakończenie VI edycji edukacyjnego projektu realizowanego przez Dolnośląską Szkołę Wyższą we współpracy z Miastem Wrocław. W wydarzeniu weźmie udział 300 dzieci w wieku 6-12 lat. Wydarzenie będzie transmitowane online.


9-letnia Marcelina zabierze dzieci w kosmiczną wyprawę

 

Pierwszy wykład poprowadzi 9-letnia Marcelina Narożny ze Szkoły Podstawowej nr 82 we Wrocławiu. Marcelina mieszkała przez 2.5 roku w Wielkiej Brytanii, gdzie dzieci zaczynają szkołę od czwartego roku życia. Zna dobrze język angielski, co pomogło jej się przygotować do piątkowego wystąpienia pt. „Ziemia z kosmosu”.  Młoda ekspertka przedstawi 300 rówieśnikom krótką i fascynującą historię spoglądania na Ziemię z perspektywy kosmosu. Następnie wspólnie zastanowią się po co ludziom taki punkt widzenia. Dzieci dowiedzą się, czy istnieje szansa na własną wyprawę w kosmos.

Gościem specjalnym będzie astrofizyk z NASA dr Edward J. Wollack

Astrofizyka i kosmologia to podstawowe zainteresowania Eda Wollacka, z którym już w piątek połączą się mali studenci Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Dr Edward J. Wollack współpracuje z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – agencji rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialną za narodowy program lotów kosmicznych. Jego praca koncentruje się na charakterystyce rozproszonych środowisk astrofizycznych i zrozumieniu ich implikacji dla struktur na największych skalach w naszym wszechświecie. Realizując te wysiłki, przyczynił się do zaprojektowania różnych nowatorskich czujników, fal kierowanych i systemów optycznych do zastosowań naziemnych, balonowych i kosmicznych. Ed zawsze kochał światło i ogólnie naukę. Jako dziecko był zafascynowany zachowaniem światła i wykonał wiele własnych zabawek z drewna, plastiku i metalu, w tym bardzo prostych robotów.

Mali naukowcy z dodatkowymi wykładami

Chęć dzielenia się wiedzą przez małych uczestników Polskiej Akademii Dzieci jest ogromna. Dlatego po zakończeniu części plenarnej zorganizowane będą jeszcze 4 dodatkowe równoległe wykłady. Rasy ludzkie i ich przystosowanie do środowiska zaprezentuje 10-letni Ignaś Mysiakowski. Pasją do tańca zarażać równieśników będą 11-letnia Kasia Chudziak i 13-letnia Julka Chmielecka, a 12-letni Tomek Markowski zdradzi tajemnice mózgu i jego możliwości. Ostatnim tematem do wyboru będzie prezentacja jaką przygotuje 9-letnia Kalina Głuch, która zabierze dzieci na przedwakacyjną podróż po Ameryce Północnej.

 

Uroczyste zakończenie Polskiej Akademii Dzieci odbędzie się o godz. 11:00 w auli Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu. Mali Studenci wezmą udział w sesji plenarnej (wykładzie młodego i dorosłego eksperta) oraz sesji dodatkowych wykładów. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs plastyczny „Nasza Akademia. Nasz punkt widzenia” z pokonkursowym wernisażem prac zrealizowanych przez dzieciaki. Każdy z 300 uczestników, którzy od lutego uczęszczali na naukowe spotkania, otrzyma imienny dyplom.

Oglądaj transmisję na żywo w internecie!

Wszystkie spotkania Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej są transmitowane na żywo w internecie. Wystarczy wejść na stronę www.dsw.edu.pl/polska-akademia-dzieci i bezpłatnie można obserwować zarówno wykład młodego jak i dorosłego eksperta.

*** Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową uniwersytet prowadzony przez dzieci. Celem edukacyjnego projektu jest rozbudzanie w młodych odbiorcach ciekawości świata, chęci do realizowania własnych pomysłów oraz projektowania eksperymentów. Uczestnikami wydarzenia są dzieci w wieku od 6. do 12. lat oraz ich opiekunowie. Wykłady prowadzone są przez małych ekspertów, którzy przekazują swoim rówieśnikom wiedzę z obszaru swoich zainteresowań. Uzupełnieniem ich wystąpień są prezentacje zaproszonych dorosłych ekspertów. W trakcie zajęć uczestnicy mogą zadawać pytania ekspertom.

***

Organizatorem Polskiej Akademii Dzieci we Wrocławiu jest Dolnośląska Szkoła Wyższa. Partnerem strategicznym VI edycji projektu jest Miasto Wrocław. Patronat honorowy nad projektem objęli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Partnerem projektu jest Robo Camp.