Program 4-letnich studiów doktoranckich w dyscyplinie pedagogika
Wydział Nauk Pedagogicznych DSW
- Program studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW obejmuje 560- 655 godzin, na które składają zajęcia następującego rodzaju:
a. Moduł zajęć seminaryjnych
- seminaria doktorskie – poprzedzające wybór opiekuna naukowego
- seminaria doktorskie – pod kierunkiem opiekuna naukowego 160 godzin
- konsultacje z profesorami
b. Moduł zajęć metodologiczno-wasztatowych
- Orientacje metodologiczne w badaniach humanistycznych 30 godzin
- Warsztaty i praktyki badawcze 30 godzin
- Studia literaturowe 30 godzin
c. Moduł zajęć z zakresu dydaktyki szkoły wyższej
- dydaktyka szkoły wyższej 30 godzin
- trening kompetencji dydaktycznych:
· obserwacja zajęć dydaktycznych 15 godzin
· prowadzenie zajęć dydaktycznych 30-45 godzin
d. Moduł zajęć fakultatywnych
- fakultatywne zajęcia dydaktyczne* 195 godzin
- seminaria z visiting professor* (40-120 godzin),
- konferencje, wykłady otwarte
- indywidualne konsultacje
- uczestnictwo w publicznych obronach prac doktorskich
- udział w pracach zespołów badawczych
* Dla doktorantów ubiegających się o stypendium naukowe zajęcia te są obowiązkowe, a średnia uzyskanych ocen jest brana pod uwagę przy przyznawaniu stypendium.
- Liczba godzin zajęć obowiązkowych (z modułów a,b,c) wymaganych do zaliczenia studiów doktoranckich wynosi 325.
- W czasie pierwszego roku studiów doktorant bierze udział w konkretnym seminarium doktorskim, jeśli posiada opiekuna naukowego, lub uczestniczy w różnych seminariach oraz konsultacjach z profesorami Wydziału w celu znalezienia opiekuna naukowego. Każdy doktorant musi posiadać swego opiekuna najpóźniej od początku II roku studiów.
- W razie potrzeby kierownik studiów wspiera doktoranta w poszukiwaniu opiekuna naukowego. Ostatecznie przedstawia mu trzech profesorów gotowych roztoczyć opiekę nad doktorantem. Jeśli doktorant nie zdecyduje się na żadnego z nich, zostaje skreślony z listy studentów.
- Raz w roku (w I lub II semestrze) Uczelnia oferuje seminarium prowadzone przez visiting professor z innej uczelni. Udział doktorantów w seminarium jest poświadczany zaliczeniem.
- Wybrane zajęcia prowadzone przez doktoranta są hospitowane przez kierownika stosownego Zakładu lub inną osobę odpowiedzialną za przedmiot. Hospitacja ma miejsce przynajmniej raz w roku. Z hospitacji sporządza się protokół, który jest uwzględniany przy zaliczeniu prowadzenia zajęć.
- Zajęcia prowadzone przez doktoranta są przedmiotem oceny ze strony studentów, którzy wypełniają stosowną ankietę. Wyniki ankiety są brane pod uwagę przy zaliczeniu prowadzenia zajęć.
- Do 30 czerwca każdego roku akademickiego doktorant składa roczne sprawozdanie z postępów w pracy naukowej, uzupełnione opinią opiekuna naukowego/promotora pracy doktorskiej (formularz do pobrania ze strony internetowej DSW).
- Otwarcie przewodu doktorskiego powinno nastąpić z reguły przed końcem III roku studiów. Przebieg przewodu jest regulowany odrębnymi przepisami.
- Na zakończenie studiów doktorant odbywa rozmowę z komisją powołaną przez Dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych. Celem rozmowy jest przede wszystkim podsumowanie studiów, omówienie planów naukowych doktoranta (doktora), oraz wystawienie oceny końcowej z odbytych studiów.
- Program i plan zajęć, przyjęty uchwałą Rady Wydziału Nauk Pedagogicznych DSW z dnia 30 marca 2010 roku, obowiązuje od roku akademickiego 2010/2011.
zobacz szczegółowy program zajęć (PDF)